Zverejnené: 21.08.2024

Adam Smith


Adam Smith bol škótsky ekonóm, filozof a spisovateľ, všeobecne považovaný za otca modernej ekonómie. Jeho najvplyvnejšie dielo, Bohatstvo národov z roku 1776, položilo základy klasickej ekonómie a zaviedlo kľúčové pojmy ako deľba práce, voľné trhy a teória neviditeľnej ruky.

Jeho myšlienky mali vplyv na ekonomické myslenie, ovplyvnili rozvoj kapitalizmu a formovali moderné ekonomické politiky. Jeho práca zostáva základom ekonómie a dodnes sa študuje a odkazuje na ňu.

Smithova kľúčová kniha The Wealth of Nations je jednou z prvých komplexných štúdií o tom, ako fungujú ekonomiky. Hovorí o tom, ako jednotlivci sledujúci svoje vlastné záujmy neúmyselne prispievajú k celkovému ekonomickému blahobytu spoločnosti prostredníctvom neviditeľnej ruky trhu.

Pred ekonomickou prácou bol Smith známy svojou knihou The Theory of Moral Sentiments z roku 1759, kde skúmal povahu ľudskej sympatie a základy morálneho úsudku.

Zdôraznil dôležitosť rozdelenia úloh medzi pracovníkov, čo zvyšuje produktivitu a efektivitu. Slávne to ilustroval na príklade továrne na kolíky. Tvrdil, že keď sú trhy oslobodené od vládnych zásahov, prirodzene sa regulujú samy. Veril, že konkurencia vedie k lepším produktom a službám za nižšie ceny.
 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách